BANNER ME POS 1000x200px

Την πρώτη του νίκη στο Europa League, πανηγύρισε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ, έπαιξε ανά διαστήματα εντυπωσιακό ποδόσφαιρο, παίρνοντας ευρεία νίκη με 3-0 κόντρα στην Μπράγκα.

O Ολυμπιακός μπήκε με διάθεση στο παιχνίδι να ασκήσει πίεση και να πρεσάρει αρκετά ψηλά την Μπράγκα. Είχε τον έλεγχο, αλλά η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι έγινε στο 7′ για τους Πορτογάλους. Ο Μπρούμα είδε τον Τζολάκη εκτός εστίας, έκανε το γυριστό εκτός περιοχής, όμως ήταν άστοχος. Στο 19′ ήρθε η πρώτη τελική στο στόχο για τους Πειραιώτες. Ο Μουζακίτης εκτέλεσε κόρνερ, ο Κάρμο πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πήρε ύψος και δεν δυσκόλεψε τον Ματέους που μάζεψε σταθερά. Δύο λεπτά αργότερα, η ομάδα του Καρβαλιάλ απείλησε με τον Μαρτίνες, αλλά ο Τζολάκης αποσόβησε τον κίνδυνο. Η καλύτερη στιγμή για τους Πειραιώτες ήρθε στο 25′ με τον Ροντινέι να εξαπολύει ένα δυνατό σουτ, δυσκολεύοντας αρκετά τον Ματέους, ο οποίος έπεσε στην αριστερή πλευρά της εστίας τους και απομάκρυνε. Η ομάδα του Μεντιλίμπαρ είχε τον έλεγχο και στο 31′ με δυνατό σουτ του Έσε απείλησε ξανά. O Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός, δημιουργούσε ευκαιρίες και λίγο έλειψε με τον Eλ Κααμπί να ανοίξει το σκορ. Η καλύτερη στιγμή στο παιχνίδι ήρθε για τους Πορτογάλους, οι οποίοι με ωραία κυκλοφορία έβγαλαν τον Βίτορ Καρβάλιο απέναντι από τον Τζολάκη, με τον Έλληνα τερματοφύλακα να πραγματοποιεί εντυπωσιακή απόκρουση.

Στο 45′ ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Μετά από λάθος του Όρτα, η μπάλα έφτασε στον Μαρτίνς ο οποίος τροφοδότησε τον Ελ Κααμπί. Ο Μαροκινός σούταρε από μακριά, η μπάλα κόντραρε στον Περέιρα και κατέληξε στα δίχτυα.

Ερυθρόλευκη… καταιγίδα
(EUROKINISSI)

Όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, ξεκίνησε το δεύτερο ο Ολυμπιακός. Η άμυνα της Μπράγκα έκανε νέο λάθος, με τον Ροντινέι να κάνει το γύρισμα μέσα στην περιοχή και τον Έσε με ωραίο τελείωμα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Έξι λεπτά αργότερα, οι Πειραιώτες σημείωσαν κι άλλο γκολ. Γουίλιαν, Ροντινέι και Ελ Κααμπί συνεργάστηκαν υπέροχα, με τον Μαροκινό επιθετικό να κερδίζει τον Ματέους και να διαμορφώνει το 3-0.

Στο 70′ η Μπράγκα άγγιξε το γκολ. Ο Ρικάρντο Όρτα πέρασε τον Τζολάκη, αλλά ο Κάρμο με ωραία κεφαλιά πάνω στη γραμμή απομάκρυνε, κρατώντας ανέπαφη την εστία των Πειραιωτών. Στο 84′ οι “ερυθρόλευκοι” λίγο έλειψε να πετύχουν κι άλλο τέρμα. Μετά από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, ο Κοστίνια έκανε την προβολή, όμως δεν μπόρεσε να βρει στόχο. Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 90′ ο Ζοάο Φερέιρα δοκίμασε κάτι φιλόδοξο αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, με τον Τζολάκη να μην έχει κανένα πρόβλημα να μαζέψει την μπάλα.

ΓΚΟΛ: 45′, 59′ Ελ Κααμπί, 53′ Έσε / –
Κίτρινη: 43′ Ρέτσος, 63′ Έσε, 88′ Ορτέγκα / 45′ + 2′ Καρβάλιο, 69′ Φερέιρα