ΕΣΠΑΕΣΠΑ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ένα ημίχρονο έφτασε στην Μπενφίκα του Παυλίδη

Έχοντας τον Παυλίδη στο αρχικό σχήμα η Μπενφίκα πέρασε νικηφόρα από την Σερβία με σκορ 2-1. Τα τέρματα της αναμέτρησης πέτυχαν οι Ακτούρκογλου στο 9ο λεπτό και Κοχτσού στο 29′ για τους “ερυθρόλευκους” μείωσε το σκορ στο 86′ ο Μίλσον.

Ο αγώνας:

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με το καλημέρα να μονοπωλούν τον ενδιαφέρον της αναμέτρησης. Στο 9ο λεπτό ο Ακτούρκογλου υποδέχτηκε υπέροχα μια πάσα από τον Μπα και με άψογο τελείωμα στην αριστερή γωνία του Γκλάζερ έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή και ένα λεπτό πριν από την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, με απευθείας εκτέλεση φάουλ έγραψε το 2-0. Οι γηπεδούχοι μετά από το δεύτερο τέρμα που δέχτηκαν ανέβηκαν στο γήπεδο προσπαθώντας να μειώσει το σκορ, αλλά η προσπάθεια του Ίβανιτς πέρασε ελάχιστα άουτ. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι με τους “αετούς” να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 2-0.

(AP Photo)

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησαν να αλλάξουν την εις βάρος τους κατάσταση, χάνοντας τεράστια ευκαιρία με τον Τζίνγκα στο 65ο λεπτό που σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά η προσπάθεια του πέρασε ελάχιστα άουτ. Τελικά οι Σέρβοι βρήκαν το γκολ που έψαχναν στο 86ο λεπτό όταν ο Ντιαγέ πάσαρε στον Μίλσον και ο Ανγκολέζος εξτρέμ με υπέροχο πλασέ νίκησε τον Τρούμπιν κάνοντας το 2-1. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά και σε τρίτο γκολ αλλά το πλασέ του Αμντούνι χτύπησε το αριστερό δοκάρι του Γκλάζερ. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με τους αετούς να φεύγουν νικηφόρα από το Μαρακανά.

Γκολ: 86′ Μίλσον / 9′ Ακτούρκογλου, 29′ Κοχτσού
Κίτρινες: 25′ Σίλας, 90+4′ Γιούνγκ / 52′ Καρέρας, 77′ Όρσενς