Εμφατική πρόκριση στα προημιτελικά για την Γερμανία (highlights)

Tα “πάντσερ” δείχνουν έτοιμα για μεγάλα πράγματα. Οι παίκτες του Γιούλιαν Νάγκελσμαν πραγματοποίησαν μία μεστή εμφάνιση και πήραν εύκολα τη νίκη και την πρόκριση. Το σκορ θα μπορούσε να είχε πάρει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις για τους Γερμανούς, ωστόσο και με το… φτωχό 2-0 πήραν το εισιτήριο για τους “8” και συνεχίζουν το ταξίδι τους στο φετινό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, έχοντας μεγάλη υποστήριξη από τους φιλάθλους τους. Επόμενο ραντεβού για τους Γερμανούς στη Στουτγκάρδη, όπου θα παίξουν με Ισπανία ή Γεωργία για την είσοδο στα ημιτελικά.

Ο αγώνας

Φανταστική εκκίνηση στο παιχνίδι έκανε η Γερμανία και κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης, όμως δεν μέτρησε το γκολ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κρόος από τα αριστερά, ο Σλότερμπεκ πήρε την κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής και σκόραρε, με τον διαιτητή να καταλογίζει επιθετικό φάουλ στον Κίμιχ. Τρία λεπτά μετά, ο άσος της Μπάγερν έπιασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής και ο Σμάιχελ “απογειώθηκε” για να διώξει την μπάλα σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεσή του, ο Σλότερμπεκ πήρε την κεφαλιά από την σέντρα του Κρόος και ανάγκασε τον τερματοφύλακα της Δανίας σε ακόμη μία δύσκολη επέμβαση, διώχνοντας εκ νέου σε κόρνερ. Τα “πάντσερ” ήταν καταιγιστικά στο πρώτο κομμάτι του ματς και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Στο 11′ από γέμισμα του Ρούντιγκερ, ο Χάβερτζ έκανε κίνηση στην πλάτη της άμυνας και σούταρε, με τον Σμάιχελ να πέφτει στην αριστερή γωνία του και να διώχνει σε κόρνερ. Το πρώτο 20λεπτο ήταν πολύ καλό για τους Γερμανούς, αλλά τους έλειψε το γκολ, που είχαν πολλές ευκαιρίες να το πετύχουν. Η Δανία έμεινε όρθια και στη συνέχεια έκανε αισθητή την παρουσία της. Οι πρώτοι τελική για τους Σκανδιναβούς ήρθε στο 21′ με σουτ του Έρικσεν εκτός περιοχής και στο 24′ ο Μάλε απείλησε με καλύτερες συνθήκες, αλλά ούτε αυτός βρήκε στόχο. Δέκα λεπτά μετά ήρθε η προσωρινή διακοπή λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών. Στην επανέναρξη του παιχνιδιού, οι Γερμανοί ανέβασαν και πάλι στροφές. Ο Χάβερτζ έφθασε κοντά στο γκολ, όμως Σμάιχελ απέκρουσε την κεφαλιά του στο 37′. Το πρώτο μέρος έκλεισε με μεγάλη ευκαιρία των Δανών. Σε γρήγορη αντεπίθεση, ο Χόιλουντ βγήκε απέναντι στον Νόιερ, όμως δεν κατάφερε να τον νικήσει.

AP Photo

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τους Δανούς να βρίσκουν τελικά το γκολ, μετά την σπουδαία ευκαιρία που σπατάλησαν στο φινάλε του ημιχρόνου. Μετά από σέντρα από τα δεξιά και αδυναμία των Γερμανών να απομακρύνουν, η μπάλα έφτασε στον Άντερσεν, ο οποίος με αριστερό σουτ εντός περιοχής σκόραρε στο 49′. Ωστόσο, η φάση ελέγχθηκε από τον VAR και το γκολ δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ. Τρία λεπτά μετά ο Άντερσεν έγινε μοιραίος, καθώς υποδείχθηκε πέναλτι σε επαφή της μπάλας με το χέρι του, έπειτα από γύρισμα του Ράουμ. Ο Χάβερτζ ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Σμάιχελ, πετυχαίνοντας το 1-0 στο 53′. Ο επιθετικός της Άρσεναλ έχασε μεγάλη ευκαιρία με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, καθώς βγήκε τετ-α-τετ, έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια, ωστόσο δεν πλάσαρε σωστά και η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Στο 66′ ο Χόιλουντ είδε για μία ακόμη φορά τον Νόιερ να τον σταματά και αφού δεν ήρθε η ισοφάριση, οι Γερμανοί “κλείδωσαν” τη νίκη. Από γέμισμα του Σλότερμπεκ από τα αριστερά, ο Μουσιάλα εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία του Σμάιχελ και βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Δανό τερματοφύλακα, για να τον νικήσει με πλασέ και να κάνει το 2-0 στο 68′. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, αλλά οι Δανοί βγήκαν μπροστά ψάχνοντας το… θαύμα και κάπως έτσι οι Γερμανοί αρκετούς χώρους. Στο 90’+1′ ο Βιρτζ πέτυχε κι άλλο γκολ για τα “πάντσερ”, ωστόσο δεν μέτρησε για οφσάιντ. Το παιχνίδι έκλεισε με τον Χάβερτζ να σπαταλά ακόμη ένα τετ-α-τετ για να ανεβάσει κι άλλο τον δείκτη του σκορ στο φινάλε, αλλά ο Σμάιχελ πραγματοποίησε άλλη μία σπουδαία επέμβαση και μ’ αυτόν τον τρόπο το 2-0 παρέμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

ΓΚΟΛ: 53′ Χάβερτζ, 68 Μουσιάλα
Κίτρινες: 57′ Μπα, 60′ Μέλε
Κόκκινη:
Δοκάρι:

Stats: Με την πρόκριση αυτή μπήκε τέλος σ’ ένα ιστορικά κακό σερί για τους Γερμανούς, που τερμάτισαν έτσι την πιο άσχημη περίοδο της ιστορίας τους. Τα “πάντσερ” σε τρεις συνεχόμενες μεγάλες διοργανώσεις (Mundial 2018, Euro 2020 και Mundial 2022) δεν είχαν περάσει στα προημιτελικά, κάτι που δεν είχε ξανασυμβεί.

Γερμανία (Νάγκελσμαν): Νόιερ, Κίμιχ, Ρούντιγκερ, Σλότερμπεκ, Ράουμ (81′ Xένριχς), Άντριχ (64′ Τζαν), Κρόος, Σανέ (88′ Άντον), Γκουντογκάν (64′ Φίλκρουγκ), Μουσιάλα (81′ Βιρτζ), Χάβερτζ.

Δανία (Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Άντερσεν, Βέστεργκααρντ, Κρίστενσεν (81′ Μπρουν Λάρσεν), Μπα (81′ Κρίστιανσεν), Ντιλέινι (70′ Νόργκααρντ), Χόιμπιεργκ, Μάλε, Όλσεν (70′ Πόουλσεν), Έρικσεν, Χόιλουντ (81′ Βιντ).

Εμφατική πρόκριση στα προημιτελικά για την Γερμανία (highlights)Εμφατική πρόκριση στα προημιτελικά για την Γερμανία (highlights)