Εμφατική πρεμιέρα από τους “Κέλτες”

Ο αγώνας

Με… άγριες διαθέσεις μπήκε στο παιχνίδι η Σέλτικ, αφού δημιούργησε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Μαέντα βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 8′ ήρθε η απάντηση από την Σλόβαν Μπρατισλάβας με μία ατομική ενέργεια του Στρέλετς, ο οποίος το μόνο που κατάφερε να κερδίσει είναι ένα κόρνερ, αφού το σουτ του δεν πέρασε από την πολυπρόσωπη άμυνα των γηπεδούχων. Ο Μαέντα είχε νέα καλή στιγμή στο 12′, με κεφαλιά που πήρε από εκτέλεση κόρνερ, αλλά είδε τον Τάκατς να τον σταματάει. Στο 17′ ήρθε το γκολ για τους Σκωτσέζους. Ο Σκέιλς νίκησε τους πάντες στον αέρα, μετά από κόρνερ του Ένχελς και με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο επόμενο λεπτό, ο Φουρουχάσι έφθασε κοντά στο να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, ωστόσο τον νίκησε ο Τάκατς. Κάπως έτσι, το γκολ του Σκέιλς έκανε τη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες στο ημίχρονο.

uefachampionsleague.com

Από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, Σέλτικ κατάφερε να βάλει ισχυρές βάσεις για την κατάκτηση της νίκης. Ο Φουρουχάσι έκανε το 2-0 στο 47′, εκμεταλλευόμενος την πάσα του Κιουν, ο οποίος έφτιαξε το γκολ για τον Ιάπωνα φορ. Στο 56′ ο Ένχελς ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ, καθώς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-0 στο 56ο λεπτό, έπειτα από αντικανονικό μαρκάρισμα του Ιγκνατένκο. Κόντρα στη ροή του αγώνα, η Σλόβαν Μπρατισλάβας κατάφερε να μειώσει το σκορ. Ο Βίμερ με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 3-1 στο 61ο λεπτό. Έτσι, φάνηκε το παιχνίδι να αποκτά νέο ενδιαφέρον, όμως το έχασε γρήγορα, αφού ο Μαέντα πρόσθεσε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Ο Ιάπωνας επιθετικός της Σέλτικ διαμόρφωσε το 4-1 στο 70ο λεπτό. Που ωστόσο δεν ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης, καθώς ο Ιντάχ στο 87ο λεπτό έγραψε το 5-1, υπογράφοντας την εμφατική πρεμιέρα της ομάδας του στο League Phase του Champions League.

ΓΚΟΛ: 17′ Σκέιλς, 47’΄Φουρουχάσι, 56′ (πεν.) Ένχελς, 70′ Μαέντα, 87′ Ιντάχ / 61′ Βίμερ
Κίτρινες: 22′ Τζόνστον, 80′ Κάρτερ-Βάικερς / 18′ Βάις, 22′ Βίμερ, 26′ Τόλιτς