Έδειξε τα… δόντια του ο Ολυμπιακός (highlights)

Πραγματοποιώντας μία εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός πήρε εύκολα στο τέλος τη νίκη απέναντι στη Βίρτους Μπολόνια. Έτσι, οι Πειραιώτες πήραν το εισιτήριο για τον τελικό του διεθνούς φιλικού τουρνουά, International Basketball Tournament, που φιλοξενείται στο Ηράκλειο της Κρήτης. Εκεί, θα αντιμετωπίσουν την Φενέρμπαχτσε (15/9, 20:30), ενώ στον μικρό τελικό θα υπάρξει ιταλικός “εμφύλιος” ανάμεσα στη Βίρτους Μπολόνια και την Αρμάνι Μιλάνο.

O αγώνας

Αν και το παιχνίδι ξεκίνησε με καλάθι και φάουλ από τον Κλάιμπερν, ωστόσο ο Ολυμπιακός έβγαλε μεγάλη ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ, πετυχαίνοντας επτά συνεχόμενους πόντους, για να προηγηθεί με 7-3. Μάλιστα, το σκορ για τους “ερυθρόλευκους” άνοιξε ο Φουρνιέ με τρίποντο, ο οποίος σημείωσε το πρώτο του καλάθι με τη φανέλα του Ολυμπιακού και ξεσήκωσε τον κόσμο. Πάντως, η ιταλική ομάδα, μετά το 11-10 των Πειραιωτών στα μισά της πρώτης περιόδου, είχε σταθερά το προβάδισμα, αφού ήταν πιο εύστοχη και κάπως έτσι έκλεισε το δεκάλεπτο στο +6 (26-20).

O Άλεκ Πίτερς ήρθε “καυτός” από τον πάγκο και πέτυχε δύο γρήγορα τρίποντα, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 26-26 στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Ο Μπάνκι κάλεσε τάιμ άουτ και η ομάδα του ανέβασε ταχύτητα στη συνέχεια. Η Βίρτους ήταν αρκετά εύστοχη από την περιφέρεια. Τα τρίποντα των Μόργκαν, Σενγκέλια και Κλάιμπερν της έδωσαν ένα μεγάλο προβάδισμα, καθώς βρέθηκε στο +12 (40-28) στο 16′. Όμως, με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Βιλντόζα, Βεζένκοφ, Πετρούσεφ και με καλή λειτουργία στην άμυνα, οι “ερυθρόλευκοι” επέστρεψαν στο ματς και μείωσαν σε 42-38 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

(EUROKINISSI)

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, η ιταλική ομάδα πήγε στο +6 (44-38), αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε τη λύση από μακρινή απόσταση. Οι Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ συνδέθηκαν με το καλάθι από την περιφέρεια και ισοφάρισαν σε 44-44. Μάλιστα, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πέρασαν μπροστά στο σκορ, έπειτα από αρκετή ώρα, με το 48-46 στο 24ο λεπτό. Οι “ερυθρόλευκοι”, όσο περνούσε η ώρα, παρουσίαζαν όλο και μεγαλύτερη συγκέντρωση στην άμυνα και με τον τρόπο πήραν στα χέρια τους τον έλεγχο του αγώνα. Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 57-56, με τον Παπανικολάου να ευστοχεί για τρεις.

Το τελευταίο δεκάλεπτο μετατράπηκε σε έναν μονόλογο από πλευράς Ολυμπιακού. Οι Πειραιώτες είχαν σταθερά το προβάδισμα και δεν επέτρεψαν στη Βίρτους Μπολόνια να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από το ματς. Ο Βιλντόζα έστειλε τους “ερυθρόλευκους” στο +6 (62-56), η ιταλική ομάδα προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο Πίτερς κράτησε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Το ματς έδειχνε ανοικτό με το 67-66 στο 37′, αλλά το σύνολο του Λούκα Μπάνκι δεν σημείωσε άλλο καλάθι μέχρι τη λήξη του αγώνα. Έτσι, ο Ολυμπιακός έφθασε άνετα στη νίκη με το 78-66.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 38-42, 57-56, 78-66

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Γουίλιαμς-Γκος 2, Ράιτ 12 (7 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ, Λαρεντζάκης, Βιλντόσα 8 (2/5 τρίποντα), Βεζένκοβ 15 (5/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Παπανικολάου 3, Ντόρσεϊ 10 (2/5 τρίποντα), Πίτερς 16 (3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πετρούσεφ 7 (7 ριμπάουντ), Φουρνιέ 5 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ).

Βίρτους (Μπάνκι): Κορντινιέ 10, Παγιόλα 6 (3 ριμπάουντ), Κλάιμπερν 11 (/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Βισκόντι, Σενγκέλια 10 (1/2 τρίποντα), Χάκετ, Μόργκαν 11 (3/8 δίποντα), Πολονάρα, Ντιούφ 2, Ζίζιτς 13 (7 ριμπάουντ), Άκελε, Τάκερ 3.//Ν.

Έδειξε τα… δόντια του ο Ολυμπιακός (highlights)Έδειξε τα… δόντια του ο Ολυμπιακός (highlights)