ΕΣΠΑΕΣΠΑ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

“Διέλυσε” την Καρδίτσα η εντυπωσιακή ΑΕΚ

BANNER ME POS 1000x200px

Οι “κιτρινόμαυροι” είχαν τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή της αναμέτρησης και προηγήθηκαν με 8-4 στο 3′. Όμως, ακολούθησαν τρία λεπτά χωρίς να σημειωθεί κάποιος πόντους από τις δύο ομάδες, με το παιχνίδι να είναι αρκετά κακό στο διάστημα αυτό. Η “Ένωση” μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ, όταν βρήκε στόχο από μακριά. Το 12-7 έγινε 18-9 με δύο τρίποντα του Χαμπ και ο Κουζμνίσκας έφερε την πρώτη διψήφια διαφορά, κάνοντας το 20-9. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την ευστοχία τους και το καλό τους πρόσωπο αμυντικά, σε συνδυασμό με τις κακές επιλογές των Θεσσαλών, για να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +14 (23-9), με τρίποντο του Μπράις στην εκπνοή. To δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με την Καρδίτσα να κάνει σερί 5-0 και να μειώνει με τον Χολ σε 23-14. Με το σκορ να είναι στο 27-19 στο 13′ δια χειρός Δίπλαρου, η ΑΕΚ πάτησε το… γκάζι και με τρίποντα των Χαμπ και Μπράις βρέθηκε στο +16 (35-19) στα μισά της δεύτερης περιόδου. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και στις δύο πλευρές του παρκέ και με πόντους του Κουζμίνσκας βρέθηκαν στο +21 (48-27) στο 19′. Το μόνο που κατάφερε η Καρδίτσα ήταν να μειώσει σε 50-33 με τρίποντα των Καμπερίδη και Κασελάκη.

(INTIME)

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ έκανε δυόμισι λεπτά να βρει τους πρώτους της πόντους και η Καρδίτσα με επιμέρους 8-2 έδειχνε να έχει… σφυγμό, αφού μείωσε σε 52-41 στο 24′. Ο Χάμπ πήρε και πάλι το “όπλο” του και με πέντε συνεχόμενους πόντους πήγε την “Ένωση” στο +16 (57-41) λίγο πριν τα μισά της τρίτης περιόδου. Ο Κασελάκης βοήθησε σημαντικά την Καρδίτσα στο σκοράρισμα, κάνοντας το 57-45, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 9-0, με τους Μπράις και Κουζμίνσκας να στέλνουν την ΑΕΚ στο 66-45, με το δεκάλεπτο να κλείνει με την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα να βρίσκεται στο +22 (69-47). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν μία τυπική διαδικασία, αλλά οι παίκτες της ΑΕΚ δεν άφησαν το πόδι από το… γκάζι. Οι δύο άμυνες χαλάρωσαν αρκετά και οι επιθέσεις ήταν σε πρώτο πλάνο, με τους παίκτες της “Ένωσης” να εκτελούν πολύ καλά από κάθε θέση. Οι γηπεδούχοι συνεχώς μεγάλωναν τη διαφορά, παρά το γεγονός ότι το ματς είχε κριθεί. Μάλιστα, έφθασαν να προηγηθούν ακόμη και με 33 πόντους διαφορά με το 92-59 στο 38′. Έτσι, έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους.

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 50-33, 69-47, 96-65

“Διέλυσε” την Καρδίτσα η εντυπωσιακή ΑΕΚ“Διέλυσε” την Καρδίτσα η εντυπωσιακή ΑΕΚ