Δια πυρός και σιδήρου η “Βασίλισσα” στην Γαλλία

Η Ρεάλ Μαδρίτης φιλοξενήθηκε από την Βιλερμπάν, την οποία κατάφερε να κερδίσει στο τέλος με σκορ 77-76. Οι Μαδριλένοι αντιμετώπισαν πολλά εμπόδια αρχικά, αλλά την ύστατη στιγμή έβαλαν τα καλάθια που έπρεπε και συνεχίσουν ακάθεκτοι προς την κορυφή.

Ο ομάδα του Τζιανμάρκο Ποτσέκο υποδέχθηκε στην ολοκαίνουργια “LDLC Arena” εκείνη του Τσους Ματέο, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Euroleague. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι είχαν σημαντικές απουσίες, οι οποίες έγιναν αισθητές από τον τρόπο που αδυνατούσε η Ρεάλ να φτάσει την Βιλερμπάν και να τη προσπεράσει. Ωστόσο, στο τέλος της ημέρας, οι “Μπλαουγκράνα” βγήκαν από την Λυών… αλώβητοι!

Ο αγώνας:

Οι δυο ομάδες μπήκαν με τον ίδιο ρυθμό στην αναμέτρηση, αν και η οικοδέσποινα έδειχνε να είναι πιο άνετη. Ωστόσο, το σκορ της πρώτης περιόδου δεν το μαρτυρούσε άμεσα, αφού με τρίποντο του Κοζέρ, τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το άκουσμα του μπάζερ, ο φωτεινός πίνακας έγραψε 19-18, υπέρ της Βιλερμπάν.

Ο Ιταλός τεχνικός πίεσε τους παίκτες του να ανοίξουν την διαφορά, βλέποντας πως όλες οι προσπάθειες τους για να χτυπήσουν τα αδύναμα σημεία τους πιάνουν τόπο. Μάλιστα, η γαλλική ομάδα έφτασε να προηγείται ακόμη και με 9 πόντους (39-30), με 24 δευτερόλεπτα να απομένουν για την ολοκλήρωση του πρώτο ημιχρόνου. Ο Γιούλ όμως, ανέλαβε τα ηνία για να κλείσει την… ψαλίδα, ρίχνοντας την διαφορά στους 6, αφού ευστόχησε και εκείνος πίσω από την γραμμή των 6.75 μέτρων. Έτσι, οι δυο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με σκορ 39-33.

Με την επιστροφή στον αγωνιστικό χώρο, η Ρεάλ Μαδρίτης είχε ξεκάθαρες οδηγίες από τον Ματέο για το πως να διαγράψει την διαφορά και να περάσει μπροστά στο σκορ. Ωστόσο, η Βιλερμπάν δεν ήταν έτοιμη να κατεβάσει τα όπλα και συνέχισε να πολεμάει, οδηγώντας το ματς στον ίδιο ρυθμό με το δεύτερο δεκάλεπτο. Έτσι, η τρίτη περίοδος έληξε με σκορ 57-51.

Μέσα σε περίπου τρία λεπτά όμως, η αντοχή των γηπεδούχων έσπασε και η πίεση της “Βασίλισσας” όχι μόνο έφερε το σκορ στα ίσια (57-57, 7:55 πριν το τέλος), αλλά έχτισε και αμέσως μια διαφορά τάξεως 8 πόντων (65-57, με 5:15 να απομένουν). Από εκεί και πέρα, για τους “Μερένγκες” του Τσους Ματέο, η δουλειά έγινε, παρά την προσπάθεια της Βιλερμπάν στο φινάλε και το τελικό 77-76 τους χάρισε τη νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 39-33, 57-51, 76-77