Δεν άντεξε στην πίεση της Γαλατά ο ΠΑΟΚ (highlights)

Δεν τα κατάφερε στην Τουρκία ο ΠΑΟΚ, που γνώρισε την ήττα με 2-1 σε ένα παιχνίδι που ο Κοτάρσκι έκανε τα πάντα για να κρατήσει την ομάδα του. Για τον “Δικέφαλο του Βορρά” είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 66ο λεπτό ο Κωνσταντέλιας. Τα τέρματα για την ομάδα του Μπουρούκ ήρθαν από αυτογκόλ του Μπάμπα σουτ του Ανγκούν και πλασέ του Ικάρντι. Επόμενο παιχνίδι για τους “ασπρόμαυρους” αυτό με την Στεάουα Βουκουρεστίου στις 03/10 στην Τούμπα.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν τις διαθέσεις τους από πολύ νωρίς καθώς στα 18 δευτερόλεπτα του αγώνα ο Αϊχάν γέμισε μέσα στην περιοχή ο Όσιμεν πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Στο 10ο λεπτό οι Τούρκοι απείλησαν εκ νέου τα καρέ του ΠΑΟΚ όταν μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Μέρτενς η μπάλα έφτασε στον Αϊχάν, αυτός δοκίμασε το σουτ με τον Κοτάρσκι να αποσοβεί τον κίνδυνο. Όσο πέρναγαν τα λεπτά οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου ισορροπούσαν το ματς και στο 24ο λεπτό έκανε και την πρώτη του τελική στην εστία, ο Ζίβκοβιτς έστρωσε την μπάλα στον Καμαρά με τον τελευταίο να δοκιμάζει τα πόδια του αλλά ο Γκιουβέντς ήταν εκεί. Δύο λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε και πάλι τον τερματοφύλακά του με τον Κροάτη να φωνάζει «παρών» σε δύο περιπτώσεις. Αρχικά ο Ότο έκανε λάθος από το οποίο επωφελήθηκε ο Όσιμεν με τον Κοτάρσκι να αποκρούει, στη συνέχεια της φάσης η μπάλα στρώθηκε στον Γκάμπριελ που δοκίμασε τα πόδια του αλλά και πάλι ο κίπερ των “ασπρόμαυρων” ήταν εκεί. Στο 41ο λεπτό η Γαλατασαράι έφτασε εκ νέου κοντά στο γκολ όταν ο Αϊχάν έκανε την σέντρα βρήκε στην πλάτη της άμυνας τον Γιλμάζ ο Τούρκος σούταρε με τη μία με την μπάλα να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών. Το κρεσέντο των χαμένων ευκαιριών της “Τσι Μπομ” συνεχίστηκε, στο 43ο λεπτό ο Όσιμεν πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Την πιο μεγάλη ευκαιρία στο ματς την είχε ο ΠΑΟΚ, καθώς ο Κωνσταντέλιας έφυγε στην πλάτη της άμυνας, βγήκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Γκιουνάι, αλλά ο Τούρκος κίπερ βγήκε νικητής στην μονομαχία κρατώντας το “μηδέν”.

(INTIME)

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο με τους γηπεδούχους να χάνουν ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία, ο Μπατακτσί έκανε την βαθιά μπαλιά βρίσκοντας στην πλάτη της άμυνας τον Γιλμάζ που σε τετ-α-τετ δεν κατάφερε να νικήσει τον Κοτάρσκι που παραχώρησε κόρνερ. Από την εκτέλεση ήρθε το γκολ, που τόσο πολύ έψαχνε η Γαλατά, καθώς στην εκτέλεση του Μέρτενς ο Όσιμεν πήρε την κεφαλιά με τον Μπάμπα να μην καταφέρνει να απομακρύνει και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του διαμορφώνοντας το 1-0. Στο 63ο λεπτό ο Κοτάρσκι για ακόμα μια φορά έδειξε τα αντανακλαστικά του, όταν ο Τζέικομπς σέντραρε από τα αριστερά ο Όσιμεν έκανε το πλασέ με τη μία αλλά ο Κροάτης κίπερ με υπέροχη απόκρουση του αρνήθηκε το τέρμα. Στο 66ο λεπτό ωστόσο κόντρα στη ροή του αγώνα ο ΠΑΟΚ έφερε το ματς σε ισορροπία, όταν ο Ζίβκοβιτς πάσαρε στον Ότο αυτός πρόλαβε να κάνει το γύρισμα πριν η μπάλα περάσει εκτός ο Γκιουνάι απέκρουσε ασταθώς, η μπάλα έφτασε στον Κωνσταντέλια που σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-1. Οι γηπεδούχοι μετά το τέρμα που δέχτηκαν συνέχισαν την πίεση στα καρέ του ΠΑΟΚ και σε μια φάση διαρκείας οπού ο Αϊχάν έκανε την σέντρα ο Μέρτενς πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι ο Όσιμεν έστρωσε στον Ακγκούν και ο τελευταίος με μια βολίδα νίκησε τον Κοτάρσκι γράφοντας το 2-1 στο 76ο λεπτό που ωστόσο δεν ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, καθώς ο Ικάρντι στο 90+5′ έγραψε το τελικό 3-1.

Δεν άντεξε στην πίεση της Γαλατά ο ΠΑΟΚ (highlights)Δεν άντεξε στην πίεση της Γαλατά ο ΠΑΟΚ (highlights)