Ragland

Το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Καρδίτσα και επιβλήθηκε στο κλειστό “Ανδρέας Παπαδόπουλος” με 77-48 για την 6η αγωνιστική της Basket League.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με αρκετή αστοχία εκατέρωθεν, όμως το Περιστέρι βρήκε σύντομα τον τρόπο να προηγηθεί με 9-3 (6′) έχοντας πρωταγωνιστές του τους Ράγκλαντ, Πουλιανίτη και Χουγκάζ. Η ομάδα των δυτικών προαστίων συνέχισε να πιέζει στην άμυνά της και βρίσκοντας σκορ στην άλλη μεριά από τους Χαντς και Ράγκλαντ, ανέβασε τη διαφορά σε “διψήφια μεγέθη” (17-3, 8′). Η Καρδίτσα αντέδρασε και με πρωτεργάτες της τους Γουάιτ, Κλάσεν και Χρηστίδη, μείωσε στους 7 πόντους (17-10) για την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Η εικόνα των φιλοξενούμενων στην εκκίνηση του δεύτερου δεκαλέπτου ήταν σαφώς βελτιωμένη, όμως το σύνολο του κόουτς Σπανούλη είχε διαρκώς το “πάνω χέρι” (23-14, 14′). Ο Μήτρου-Λονγκ έδωσε πολύτιμη βοήθεια στην ομάδα του και η διαφορά… εκτοξεύτηκε άμεσα στο +13 (30-17, 18′). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το Περιστέρι να έχει τον πρώτο λόγο και προβάδισμα 15 πόντων (34-19) μετά από δυο εύστοχες βολές του Χαντς.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καλύτερο ρυθμό και για τις δυο ομάδες. Το Περιστέρι βρήκε σκορ από τους Ρένφρο και Ντάνγκουμπιτς, ενώ η Καρδίτσα από τους Αβδάλα και Γουάιτ, με το προβάδισμα να παραμένει άνετα στους γηπεδούχους (41-28, 15′). Ο Ράγκλαντ ανέβασε… στροφές για το σύνολο των δυτικών προαστίων, το οποίο “έκλεισε” το τρίτο δεκάλεπτο στο +10 (51-41) μετά από προσπάθεια των φιλοξενούμενων να μειώσουν με τρίποντο του Καμπερίδη.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το Περιστέρι να “τρέχει” ένα σύντομο 5-0 σερί με προσπάθειες των Γουίλιαμς και Μήτρου-Λονγκ, δείχνοντας τις… διαθέσεις του. Η Καρδίτσα… κόλλησε στην επιθετική της λειτουργία, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του “Kill-Bill”, η οποία “εκτόξευσε” τη διαφορά στο +20 (65-45, 35′). Μετά το τάιμ άουτ του κόουτς Παπανικολόπουλου, η κατάσταση όχι μόνο δεν άλλαξε, αλλά η διαφορά ανέβηκε στο +27 (72-45, 37′). Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα και έτσι η ομάδα των δυτικών προαστίων επιβλήθηκε άνετα με 77-48 για την 6η αγωνιστική της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 34-19, 51-41, 77-48