Άβολη ισοπαλία για Γεωργία και Τσεχία (highlights)

Στο 1-1 έμειναν Γεωργία και Τσεχία για τον 6ο Όμιλο του EURO 2024, παίρνοντας αμφότερες τον πρώτο τους βαθμό στη φετινή διοργάνωση, χωρίς όμως να βολεύονται εν όψει του τρίτου και τελευταίου αγώνα των ομίλων.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Τσεχία μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και άγγιξε το γρήγορο γκολ. Στο 3ο λεπτό, ο Μαμαρντασβίλι έβγαλε το σουτ του Χλόζεκ με τα πόδια και στην επαναφορά είπε “όχι” και στον Σικ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Γεωργιανός γκολκίπερ απέκρουσε την κεφαλιά του Σικ. Οι Τσέχοι ήταν μονίμως μπροστά και δεν σταμάτησαν να πιέζουν. Στο 24′ και μετά από έναν πανικό στην περιοχή της Γεωργίας μετά από εκτέλεση πλαγίου, ο Χλόζεκ ευνοήθηκε από τις κόντρες και με τη δεύτερη νίκησε τον Μαμαρντασβίλι, αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο Τσέχος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με το χέρι του.

Καλοζυγισμένο μακρινό σουτ του Χλόζεκ από τα αριστερά της περιοχής, μπλόκαρε ο άψογος Μαμαρντασβίλι στο 29′ που κρατούσε όρθια την ομάδα του. Πολύ μεγάλη φάση για την Γεωργία στο 45’+1′. Ο Κβαρατσχέλια έκανε το γέμισμα από τα δεξιά εκτελώντας φάουλ, ο Κάσια κοντρόλαρε, ντρίμπλαρε εντυπωσιακά και δεν κατάφερε να νικήσει τον Τσέχο τερματοφύλακα, αλλά ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα μετά από έλεγχο στο μόνιτορ για απλωμένο χέρι του Χράνατς! Ο Μικαουτάτζε εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 1-0 για την Γεωργία στο 45’+2′. Οι Τσέχοι πήγαν να απαντήσουν άμεσα, αλλά ο Μαμαρντασβίλι φώναξε παρών ξανά! Ο Σικ έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο γκολκίπερ της Βαλένθια έπεσε και έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ, για να κρατήσει το προβάδισμα της ομάδας του στα πρώτα 45 λεπτά.

(AP Photo)

Πανομοιότπυη ήταν η εικόνα στα πρώτα λεπτά του β΄ μέρους με εκείνη που κυριάρχησε στο πρώτο. Η Γεωργία αμυνόταν στο δικό της μισό και η Τσεχία προσπαθούσε να απειλήσει, φέρνοντας τελικά το ματς στα ίσα στο 59′. Εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Λινγκρ πήρε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, με τον Σικ να παίρνει το ριμπάουντ και με το στήθος να κάνει το 1-1. Νέα ευκαιρία για την Τσεχία στο 62′. Εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Κρέιτσι πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο! Ακόμα μια απόκρουση από τον Μαμαρντασβίλι στο 66′, που έπεσε στη γωνία του και εξουδετέρωσε το μακρινό σουτ του Λινγκρ. Νέα ευκαιρία για την Τσεχία στο 78′, αλλά ο Μαρμαντασβίλι -ξανά- σουτ είπε “όχι” στο σουτ του Λινγκρ. Αρκετά τα λάθη στον χώρο της μεσαίας γραμμής στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και από τις δύο ομάδες, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να βρει καλό ρυθμό το παιχνίδι. Η Τσεχία είχε κατασκηνώσει στην περιοχή της Γεωργίας στο φινάλε και πίεζε ασφυκτικά, αλλά στο 90+5′ ο Λομπανίτζε βγήκε τετ α τετ, αστοχώντας όμως για να παραμείνει το 1-1 μέχρι το τέλος.

ΓΚΟΛ: 45’+2′ Μικαουτάτζε (πεν.) / 59′ Σικ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 36′ Κάσια, 82′ Γκβελεσιάνι, 83′ Μεκβαμπισβίλι, 90+5′ Κοτσορασβίλι / 18′ Τσουφάλ, 40′ Πρόβοντ, 47′ Τζούρασεκ, 53′ Χόλες, 81′ Σούτσεκ
ΚΟΚΚΙΝΗ: – / –
ΔΟΚΑΡΙ: – / 59′ Λινγκρ
STATS: Ο Γεωργιανός Ζορζ Μικαουτάτζε είναι ο έκτος παίκτης που σκοράρει και τα δύο πρώτα γκολ της χώρας του στο Eυρωπαϊκό Πρωτάθλημα και ο πρώτος μετά τον Αντρέι Σεβτσένκο το 2012 για την Ουκρανία.

ΓΕΩΡΓΙΑ: Μαμαρντασβίλι, Κακαμπάτζε, Ντβάλι, Κάσια, Κβερκβέλια (82′ Γκβελεσιάνι), Κοτσορασβίλι, Κβαρατσχέλια (82′ Λομπζανίτζε), Νταβιτασβίλι (62′ Τσακβετάτζε), Μεκβαμπισβίλι, Τσιταϊσβίλι (62′ Λοτσοσβίλι), Μικαουτάτζε (88′ Κβιλιτάια).

ΤΣΕΧΙΑ: Στάνεκ, Χόλες, Χράνατς, Τσουφάλ, Χλόζεκ (55′ Λινγκρ), Σικ (68′ λ.τρ. Χίτιλ), Πρόβοντ (81′ Μπάρακ), Ντ. Τζούρασεκ (81′ Σέβτσικ), Τσέρνι (55′ Μ. Τζούρασεκ), Κρέιτσι, Σούτσεκ.

4. Γεωργία 1β. (2-4)

*Στην περίπτωση ισοβαθμίας, το 1ο κριτήριο που καθορίζει την τελική κατάταξη είναι οι αγώνες μεταξύ των ομάδων. Το 2ο κριτήριο είναι τα συνολικά τέρματα.//Λ.

Άβολη ισοπαλία για Γεωργία και Τσεχία (highlights)Άβολη ισοπαλία για Γεωργία και Τσεχία (highlights)