ΕΣΠΑΕΣΠΑ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Άντεξε στην πίεση και θριάμβευσε η Μπαρτσελόνα

lapro teod

Οι “Μπλαουγκράνα” επικράτησαν με 86-81 του Ερυθρού Αστέρα και έφτασαν τις έξι νίκες σε επτά αναμετρήσεις, με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να αντέχει σε όλη την διάρκεια του αγώνα, αλλά να πληρώνει την αστοχία της στα τελευταία λεπτά.

Ο αγώνας

Στο “Παλάου Μπλαουγκράνα“, η Μπαρτσελόνα φιλοξένησε τον Ερυθρό Αστέρα στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής της Euroleague, με τους φιλοξενούμενους να ψάχνουν την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη με τον Έλληνα τεχνικό… στο τιμόνι. Η “Μπάρτσα” στην επιστροφή του Νίκολα Λαπροβίτολα, βρήκε πόντους από το ζωγραφιστό και τις προσωπικές ενέργειες των Βέσελι και Κάλινιτς. Οι Σέρβοι έμειναν κοντά στο σκορ με τον Μίλος Τεόντοσιτς να οργανώνει την ομάδα του και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με τρεις πόντους πίσω (21-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Καταλανοί έχτισαν την διαφορά τους για την συνέχεια του δεύτερου ημιχρόνου, με τους Ερνανγκόμεθ και Τζαμπάρι να έχουν τα επιθετικά ηνία της ομάδας του Γκριμάου. Ο Σφαιρόπουλος προσάρμοσε τα σχήματα του, ώστε να μην ξεφύγουν οι Ισπανοί, κυρίως με τον Μίτροβιτς και τον Νέντροβιτς να κάνουν τις απαράιτητες “ενέσεις” στην επίθεση για να αντέξει στην πίεση των γηπεδούχων. Τα επίπεδα της διαφοράς μπορούσαν να ξεφύγουν και πάνω από τους 15 πόντους, καθώς ήταν η μέγιστη τιμή διαφοράς που έχτισαν οι Καταλανοί. Με τρίποντα του πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού και τις σωστές επιλογές του 30χρονου φόργουορντ, έπεσε στους τέσσερις με σκορ 47-43 στο 20′, αφήνοντας πολλές υποσχέσεις για το δεύτερο μέρος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Μπαρτσελόνα δεν ήθελε να δώσει πολλές επιλογές στους Σέρβους, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν όλες τις απαντήσεις στα ερωτήματα που τους έβαλαν οι παίκτες του Γκριμάου. Με τις επιθέσεις να διαδέχονται η μια την άλλη, χωρίς το σκορ να μεταβάλλεται ουσιαστικά, οι φιλοξενούμενοι έμεναν στο ματς. Το σκορ περιόδου έκλεισε στο 65-62, με τον Σφαιρόπουλο να κερδίζει σε τρεις περιόδους τακτικά τον αντίπαλο του.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διατήρηση των τριών πόντων έγινε με τρομερή δυσκολία για τους “μπλαουγκράνα“, νιώθοντας την καυτή ανάσα των “ερυθρόλευκων” του Βελιγραδίου. Οι δυο ομάδες είχαν σφίξει τις άμυνες τους και την αδυναμία τους να ελιχθούν στην επίθεση. Οι Σέρβοι έφτασαν στην ισοφάριση (78-78) ενάμιση λεπτό πριν την λήξη της αναμέτρηση, αλλά ο Γιάν Βέσελι με δική του προσωπική ενέργεια σκόραρε για δυο πόντους κερδίζοντας και το φάουλ. Μάλιστα, σε συνδυασμό με την τεχνική ποινή που δέχτηκε ο Σφαιρόπουλος η “Μπάρτσα” βρήκε νέο προβάδισμα τριών πόντων. Ο Πάρκερ σφράγισε την νίκη των γηπεδούχων με το τελικό 86-81, δίνοντας την έκτη νίκη στην ομάδα του την φετινή Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 47-43, 65-62, 86-81

Μπαρτσελόνα (Ρότζερ Γκριμάου): Ντα Σίλβα 4, Βέσελι 14 (6/8 δίποντα, 2/3 βολές), Μπριθουέλα, Κάλινιτς 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σατοράνσκι 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 18 (5/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/9 βολές, 4 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 4 (1), Αμπρίνες 1, Πάρκερ 20 (7/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 8 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

Ερυθρός Αστέρας (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Τεοντόσιτς 13 (1/2 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ασίστ), Νταβιντόβατς 12 (3/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Μίτροβιτς 22 (8/15 δίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Νέιπιερ 2 (1/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τόμπι 6 (3/4 δίποντα), Μπόλομποϊ 4 (9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ίλιτς 2, Νέντοβιτς 11 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκιεντράιτις 9 (1), Κούζμιτς, Ντος Σάντος