Αλληλοεξουδετερώθηκαν και μοιράστηκαν βαθμούς Στουτγκάρδη και Σπάρτα Πράγας

BANNER ME POS 1000x200px

Oι Γερμανοί ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι, καθώς μόλις στο 7ο λεπτό του αγώνα ο Ένζο Μιλότ κατάφερε με κεφαλιά να ανοίξει το σκορ για το 1-0 των γηπεδούχων. Επτά λεπτά μετά η Σπάρτα Πράγας έφτασε μία “ανάσα” από το γκολ της ισοφάρισης, αλλά η κεφαλιά του Μάρτιν Βίτικ σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της Στουτγκάρδης. Στο 27΄ η προσπάθεια του Ουντάβ δεν ανησύχησε τον Βίνταλ που μπλόκαρε σταθερά τη μπάλα. Οι Τσέχοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα με καταπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κάαν Κάιρινεν στο 32΄, με τον Νίμπελ να μην μπορεί να αντιδράσει. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ολική ανατροπή, αλλά η κεφαλιά του Μπιρμάντσεβιτς χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι των Γερμανών στο 39΄. Η Στουτγκάρδη “απάντησε” στην ευκαιρία των Τσέχων με τον Μιλότ να πιάνει την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση και τον Βίνταλ να του λέει “όχι”.

(@ACSparta_CZ)

Με την επανέναρξη του δευτέρου μέρους η Στουτγκάρδη έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά ο Ντεμίροβιτς αστόχησε εξ’ επαφής στο 49΄. Πέντε λεπτά μετά ο Μπιρμάντσεβιτς έπιασε το δυνατό σουτ, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να μαζέψει χωρίς πρόβλημα τη μπάλα. Οι Γερμανοί ήλεγχαν τον ρυθμό της αναμέτρησης και είχα την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να μπορέσου να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα, ενώ στο 71΄ το σουτ του Στίλερ μπλοκαρίστηκε εντυπωσιακά από τον Βίνταλ. Στα εναπομείναντα λεπτά μέχρι το τελικό σφύριγμα το σκηνικό δεν άλλαξε με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα και να μοιράζονται από έναν βαθμό.

ΓΚΟΛ: 7΄ Μιλό / 32΄ Κάιρινεν
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 12΄ Στένζελ / 77΄ Κάιρινεν