Ο αγώνας:

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά, με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που έχασαν την πρώτη αξιοσημείωτη ευκαιρία. Στο 24ο λεπτό ο Σαβίνιο δεν μπόρεσε να κατεβάσει καλά την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή, έκανε ένα κακό σουτ από πλεονεκτική θέση αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 36ο λεπτό οι Πολίτες έχασαν ακόμα μια νέα ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ αλλά το πλασέ του Χαλάαντ πέρασε ελάχιστα έξω από το δοκάρι του Ζόμερ. Στο 41ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στις ευκαιρίες όταν Ζιελένσκι πάσαρε στον Τουράμ αλλά το πλασέ του Γάλλου πέρασε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφτασαν εκ νέου κοντά στο γκολ όταν ο Ντε Μπρόινε βγήκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Ελβετό κίπερ που νίκησε κατά κράτος την μονομαχία κρατώντας το 0-0.

Αλληλεξουδετέρωση στο “Έτιχαντ”
(AP Photo)

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ίντερ ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα, μόλις στο 53ο λεπτό μετά από υπέροχη αντεπίθεση ο Ταρεμί έβγαλε σε θέση βολής τον Νταρμιάν αλλά ο Ιταλός αμυντικός προτίμησε να πασάρει στον Μπαρέλα, που δεν πρόλαβε να πάει στην μπάλα με την άμυνα των “πολιτών” να αποσοβεί τον κίνδυνο. Στο 79ο λεπτό Γκβάρντιολ επιχείρησε να λύσει τον γόρδιο δεσμό αλλά ο Ελβετός τερματοφύλακας είχε απάντηση. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό.