Με επιθετικό ρεσιτάλ χτίζει συνήθειες στο σπίτι του

BANNER ME POS 1000x200px

Τα πρώτα λεπτά στο ΣΕΦ, κύλησαν ιδανικά για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα καθώς οι “ερυθρόλευκοι” έβρισκαν πόντους από διάφορα σημεία του παρκέ, είτε με τον Φουρνιέ σε πρώτο χρόνο, είτε με τον Σάσα Βεζένκοφ. Το σκορ έφτασε σε διψήφια διαφορά (14-4), αναγκάζοντας τον Μεσίνα να περάσει τον Ζακ Λεντέι, έχοντας στόχο να δυσκολέψει τον Φαλ μακριά από το καλάθι. Εκεί η διαφορά μειώθηκε στους δυο πόντους με τρίποντο του Κοζέρ και ένα καλάθι του Αμερικάνου φόργουορντ για το 16-14. Τα λάθη της Ιταλικής ομάδας της στοίχησαν στο τέλος του δεκαλέπτου, καθώς ο Ολυμπιακός έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα έξι πόντων (23-17), μετά από καλάθι του Βεζένκοφ και του Παπανικολάου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός μπήκε όπως την πρώτη περίοδο, καθώς έφτιαξε και πάλι διαφορά, ξεκινώντας από την σκληρή του άμυνα. Με τάπες του Ράιτ και του Πίτερς, ο ΜακΚίσικ ανέλαβε δράση φτάνοντας μαζί με τους συμπατριώτες του την διαφορά στους 11 πόντους (37-26). Η εξαιρετική άμυνα συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τους γήπεδούχους να κλείνουν το πρώτο μέρος με προβάδισμα 12 πόντων και το 39-27.

(INTIME)

Στο τρίο δεκάλεπτο, το Μιλάνο κατάφερε να κατεβάσει την διαφορά και πάλι σε μονοψήφια επίπεδα, με κύριους εκφραστές τους Ρίτσι και Ντιμιτρίεβιτς, οι οποίοι εκτέλεσαν εύστοχα δυο τρίποντα για να φέρουν το παιχνίδι στις δυο κατοχές. Πέρα από τις λύσεις πίσω από την γραμμή των 6.75, το σύνολο του Έτορε Μεσίνα δεν είχε άλλες λύσεις, με τον Μίροτιτς να αποδεικνύεται σε βάρος για την ομάδα του σε πολλές φάσεις, διότι δεν μπορούσε να προσεγγίσει το “ερυθρόλευκο” καλάθι, πετώντας την μπάλα σε πολλές από τις φάσεις που πήρε. Φορνιέ και Βεζένκοφ βρήκαν χώρους στο τρίποντο και ευστόχησαν, εκτοξεύοντας την διαφορά στους 15 πόντους, μετά την μείωση του σκορ από την Ιταλική ομάδα. Το τέλος της 3ης περιόδου βρήκε τον Ολυμπιακό κυρίαρχο και μπροστά στο σκορ με 63-48.

Στην τελευταία περίοδο, είδαμε τον πιο συμπαγή Ολυμπιακό. Ο κόσμος έδωσε τον ρυθμό από την εξέδρα και ο Ολυμπιακός έκλεισε το παιχνίδι με διαφορά 21 πόντων, επικρατώντας της Αρμάνι Μιλάνο με 89-68, διπλασιάζοντας τις νίκες του στην φετινή Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 39-27, 63-48, 89-68

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας):Γουόκαπ, Βιλντόσα, Ντόρσεϊ, Λαρεντζάκης, Φουρνιέ, Παπανικολάου, ΜακΚίσικ, Βεζένκοβ, Πίτερς, Πετρούσεβ, Φαλ, Ράιτ

Μιλάνο (Μεσίνα): Ντιμιτρίεβιτς, Κοζέρ, Τονούτ, Μπολμάρο, Μπρουκς, Λεντέι, Ρίτσι, Φλακαντόρι, Ντιόπ, Σιλντς, Μίροτιτς, ΜακΚόρμακ

Με επιθετικό ρεσιτάλ χτίζει συνήθειες στο σπίτι τουΜε επιθετικό ρεσιτάλ χτίζει συνήθειες στο σπίτι του