ΕΣΠΑΕΣΠΑ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Πράσινο βάφτηκε το πρώτο “αιώνιο” ντέρμπι

BANNER ME POS 1000x200px

Πρώτη σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου με 19 πόντους, ενώ πληθωρική εμφάνιση πραγματοποίησε η Ελίζαμπεθ Ντίξον με 16 πόντους και 16 ριμπάουντ. Για τις “ερυθρόλευκες” ξεχώρισε η προικισμένη σκόρερ Ελεάννα Χριστινάκη με 17 πόντους, όμως δεν είχε βοήθεια στον εκτελεστικό τομέα.

H πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τις “πράσινες” να είναι πιο ορεξάτες και να παίρνουν προβάδισμα με 6-2, όμως γρήγορα τα κορίτσια του Νίκλα απάντησαν με σερί 6-0, χάρη σε δύο τρίποντα της Χριστινάκη. Το παιχνίδι ήταν αρκετά σκληρό, η Ντίξον έκανε σπουδαία στη ρακέτα, όμως και η Τόμπιν απαντούσε με ατομικές ενέργειες και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 14-17, υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η συνέχεια είχε περισσότερο “πράσινη” απόχρωση, καθώς ναι μεν ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει βραχεία κεφαλή στο σκορ (22-23), όμως το μομέντουμ είχε αλλάξει, παρά την καλή επιθετικά μέρα της Χριστινάκη, η οποία είχε πετύχει 12 πόντους. Η άνοδος στην απόδοση της Σταμολάμπρου και το διάβασμα της “ερυθρόλευκης” άμυνας από την Καρακασίδου, έφερε την ανατροπή, με τον Παναθηναϊκό να έχει προβάδισμα πέντε πόντων (30-25), όμως δύο καλάθια από Τόμπιν και Λάμπερτ, γράφτηκε το 32-29, ύστερα από 20 λεπτά παιχνιδιού.

Eurokinissi

O Παναθηναϊκός με την Καρακασίδου στον άσο, είχε πιο “καθαρές” επιλογές στη επίθεση, ο Ολυμπιακός από τη μεριά του, δεν έδινε τη μπάλα στη Χριστινάκη κι αυτό είχε επιπτώσεις για τις Πειραιώτισσες, καθώς το σκορ είχε γίνει 42-33, υπέρ των Κυπελλούχων Ελλάδας. Η Σταμολάμπρου είχε βρει ρυθμό για λογαριασμό των “πρασίνων” και με τρίποντο, ανέβασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (47-35), πριν μειώσει με lay up η Χριστινάκη. Ο Ολυμπιακός επιστράτευσε και άμυνα ζώνης, για να μπερδέψει τον Παναθηναϊκό, όμως η Σταμολάμπρου έκανε το 54-44, πριν μειώσει η Πηλακούτα στους οχτώ πόντους, στη λήξη της τρίτης περιόδου.

H Τζόουνς με νέο σουτ τριών πόντων, έκανε το 57-47, με τον κόουτς Νίκλα να επιμένει στην ζώνη 2-3, όμως αυτό φαινόταν να μην βοηθάει τις πρωταθλήτριες Ελλάδας. Η Χριστινάκη, σταμάτησε να σκοράρει, τα σουτ της Σπυριδοπούλου, δεν έβρισκαν στόχο, ενώ και η Τόμπιν κλείστηκε καλά, από την Ντίξον. Ο Παναθηναϊκός μέχρι το τέλος της αναμέτρησης έκανε διαχείριση και χωρίς να αγχωθεί, πήρε το ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στον Ολυμπιακό με σκορ 62-55.//ΔΜ

Πράσινο βάφτηκε το πρώτο “αιώνιο” ντέρμπιΠράσινο βάφτηκε το πρώτο “αιώνιο” ντέρμπι