Ο Ναν… κουβάλησε τον Παναθηναϊκό στη Θεσσαλονίκη

BANNER ME POS 1000x200px

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε για αρκετή ώρα από τον αξιόμαχο “δικέφαλο του βορρά”, όμως στο φινάλε… ξύπνησε και καθάρισε τη νίκη. Ο μεγάλος πρωταγωνιστής, αλλά και βασικός λόγος που ήρθε αυτό το αποτέλεσμα, ήταν ο Κέντρικ Ναν, ο οποίος τελείωσε το ματς με 27 πόντους (9/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα). Για τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Φρανκ Μπάρτλεϊ και Σαβάρ Ρέινολντς που πέτυχαν από 20 πόντους.

Οι γηπεδούχοι έκαναν καλύτερο ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τον μοναδικό τους αντίπαλο στο πρώτο τρίλεπτο να είναι ο Κέντρικ Ναν. Ο Αμερικανός είχε και τους έξι πόντους του Παναθηναϊκού που βρέθηκε γρήγορα στο -5 (11-6), με αποτέλεσμα ο Άταμαν να γίνει έξαλλος. Ο Λεσόρ και ο Γκριγκόνις προσπάθησαν να βοηθήσουν τον Αμερικανό στο σκοράρισμα, όμως οι “ασπρόμαυροι” έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +1 (22-21), με τον Ρέινολντς να πρωταγωνιστεί. Οι δύο ομάδες πήγαιναν… μαζί στο σκορ στις αρχές της δεύτερης περιόδου, έως ότου ο Άπσον έφερε τον “δικέφαλο” στο +4 (34-30, 15′). Οι “πράσινοι” έβρισκαν πόντους κυρίως από τους Λεσόρ και Ναν, χάρη στους οποίους κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με δύο πόντους (44-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε από νωρίς, με τους Ρέινολντς και Μπάρτλεϊ να φέρνουν τους Θεσσαλονικείς στο +6 (54-48, 24′) σε δύο περιπτώσεις. Ο Ναν συνέχισε να παίζει… μόνος του, αλλά το προβάδισμα δεν άλλαζε χέρια, μιας και οι παίκτες του Καντσελιέρι προηγήθηκαν ακόμα και με επτά (65-58, 28′). Η επίθεση του “τριφυλλιού” έμοιαζε να… υπολειτουργεί, με εξαίρεση τον -άχαστο- Αμερικανό, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα το +8 των γηπεδούχων (70-62, 29′) με τρίποντο του Παπαδάκη.

Τρεις εύστοχες βολές, ένα τρίποντο του Ναν κι ένα κάρφωμα του Λεσόρ από δημιουργία του Αμερικανού έφεραν το ματς στα ίσα (72-72) με ένα επί μέρους 8-2 από πλευράς παικτών Αταμάν, στα πρώτα 110 δευτερόλεπτα της τελευταίας περιόδου. Στη συνέχεια, ο Παπαπέτρου έβαλε ένα τρίποντο που έφερε μπροστά τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά μετά από αρκετή ώρα (75-73, 33′). Ο Έλληνας φόργουορντ στη συνέχεια δημιούργησε, ώστε ο Γκριγκόνις να τον… μιμηθεί, έξω από τη γραμμή των 6.75 μέτρων.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο προηγούμενοι με πέντε πόντους (82-77) και την τριάδα Ναν-Παπαπέτρου-Λεσόρ να τους οδηγεί σε άμυνα κι επίθεση. Ωστόσο, Χέντερσον και Ρέινολντς απάντησαν, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει ξανά σε απόσταση… βολής (84-83), με τρία λεπτά στο ρολόι. Ο αγώνας είχε ανάψει για τα καλά, με τον Γκραντ να βάζει ένα πολύ σημαντικό τρίποντο από τη γωνία στα 100 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, για το +4 (89-85). Λίγο μετά, ο Γκριγκόνις έδωσε στους πρωταθλητές Ευρώπης… αέρα επτά πόντων (92-85), με ενάμιση λεπτό να απομένει. Οι γηπεδούχοι πάλεψαν για την ανατροπή, όμως δεν τα κατάφεραν κι εν τέλει ηττήθηκαν με 96-93.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-44, 70-64, 93-96