Με “εκτελεστή” Γουόκερ και μαέστρο Λούντζη ο Προμηθέας πέρασε από τον Άγιο Θωμά

BANNER ME POS 1000x200px

Στα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης, το Μαρούσι προσπάθησε να χτυπήσει στο ανοιχτό γήπεδο, πετυχαίνοντας πόντους με τον Τανούλη σε δευτερεύοντα, ακόμα και με low post κινήσεις. Ο Προμηθέας είχε απάντηση με τον Βερνάντο μειώνοντας σε 6-4, μετά από συνεχόμενες ανεπιτυχείς επιθέσεις. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να χτίσουν μια διαφορά, αλλά όταν έφευγαν με προβάδισμα πέντε ή έξι πόντων, οι Πατρινοί είχαν τον τρόπο να μειώσουν με τον Ιβούντου (14-11), αλλά και να ισοφαρίσουν με τρίποντο του Λόυντζη για το 14-14. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με προβάδισμα του Αμαρουσίου, στο +8 με τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου στην λήξη του χρόνου για το 22-14.

Στην δεύτερη περίοδο ο Μιχάλης Λούντζης ήταν αυτός που οργάνωνε τον Προμηθέα, με τους Γουόκερ και Γουίλιαμς να είναι άμεση εκτελεστές για να φτάσουν και πάλι την διαφορά στους τρεις πόντους. Από πλευράς Αμαρουσίου ο Φρίντρικσον με τον Λανγκεβάιν, είχαν την “επιθετική μπαγκέτα”, επαναφέροντας και πάλι την ομάδα του Βετούλα στο +5 και το 29-24. Με σερί των φιλοξενούμενων, ήρθε και η ανατροπή στο σκορ με τον Ιβούντου να μειώνει σε 29-27 και τον Έλληνα γκαρντ να ευστοχεί πίσω από την γραμμή των 6,75 για το 29-30. Στα μέσα της περιόδου, το παιχνίδι άνοιξε πολύ καθώς και οι δυο ομάδες είχαν επιθετική ρέντα, με το σκορ να φτάνει στο 40-36 υπέρ του Αμαρουσίου τέσσερα λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου. Το σκορ στο δεκάλεπτο έκλεισε στο +6 για τους γηπεδούχους και το 46-40.

(INTIME)

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, ο Προμηθέας πάτησε γκάζι, καθώς κάλυψε την διαφορά των 6 πόντων και πέρασε μπροστά επτά (49-56) με τον Γουόκερ να κάνει εξαιρετική εμφάνιση μέχρι εκείνο το σημείο, έχοντας 17 πόντους. Στα μέσα της περιόδου ο Νίκος Βετούλας επιστράτευσε και τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα, μιας και ο Καραγιαννίδης είχε μαζέψει 11 ριμπάουντ μέχρι εκείνο το σημείο. Η διαφορά από πλευράς Πατρινών δεν έπεφτε, καθώς την συντηρούσαν σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού. Το Μαρούσι σε εκείνο το σημείο κόλλησε επιθετικά, έχοντας πετύχει μόνο 13 πόντους με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν με προβάδισμα τεσσάρων για το 63-59, μετά από τρίποντο του Ρέινολντς.

Στην τελευταία περίοδο, το παιχνίδι έγινε πιο κλειστό με τις δυο ομάδες να κοντράρονται στην δύναμη και όχι στο σκορ. Το Μαρούσι είχε φτάσει το παιχνίδι στον πόντο (65-66), αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει μέσω των συμπληρωμένων ομαδικών φάουλ πόντους από την γραμμή της “φιλανθρωπίας” για φύγουν με +5 και 73-68. Οι Πατρινοί έφτασαν στο +6, αλλά ο Φρίντρικσον με τον Νικολαΐδη μείωσαν σε 76-74, κάνοντας ντέρμπι το ματς μέχρι την τελευταία στιγμή. Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, με τους γηπεδούχους να κυνηγάνε συνέχεια στο σκορ (76-79) και τον Προμηθέα να προσπαθεί να κρατήσει το προβάδισμα. Το τελικό σκορ 84-80, ήρθε μετά από συνεχόμενες βολές, δίνοντας στον Προμηθέα την πρώτη νίκη στην πρεμιέρα της Greek Basket League, με το Μαρούσι να κάνει μια τεράστια προσπάθεια στο να ανατρέψει το σκορ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 46-40, 59-63, 80-84

Μαρούσι (Βετούλας): Σανόγκο, Ρέινολντς, Καρακώστας, Στασινός, Φρίντρικσον, Ραντούλιτσα, Νικολαΐδης, Στόουβ, Ιορδάνου, Γιαννόπουλος, Τανούλης, Λανγκεβάιν

Προμηθέας Πάτρας (Παπαθεοδώρου): Γουόκερ, Πέρι, Λούντζης, Μπαζίνας, Παπαγιάννης, Γουίλιαμς, Χρυσικόπουλος, Πρέκας, Βερνάντο, Ιβούντου, Αντώνης Καραγιαννίδης, Τζαμάλ Γουΐλιαμ.//ΓΡ

Με “εκτελεστή” Γουόκερ και μαέστρο Λούντζη ο Προμηθέας πέρασε από τον Άγιο Θωμά Με “εκτελεστή” Γουόκερ και μαέστρο Λούντζη ο Προμηθέας πέρασε από τον Άγιο Θωμά