Με… buzzer-beater Στόουνς “έσωσε” το βαθμό η Σίτι

Σε ένα παιχνίδι που είχε τόσο το όνομα, όσο και τη χάρη ενός σπουδαίου ντέρμπι, Μάντσεστερ Σίτι και Άρσεναλ ήρθαν ισόπαλες με 2-2 στο Έτιχαντ για την 5η αγωνιστική της Premier League.

Η Σίτι ξεκίνησε το παιχνίδι με ιδανικό τρόπο, με τον “καυτό” Χάαλαντ να ανοίγει το σκορ στο 9ο λεπτό, ενώ ο Γκουντογκάν λίγο έλειψε να δώσει πολύ σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά το απευθείας φάουλ στο 15΄ βρήκε στο δοκάρι. Η Άρσεναλ δεν πανικοβλήθηκε, ανασυντάχθηκε και στο 22ο λεπτό ισοφάρισε με τον Καλαφιόρι, ενώ στο 45΄πάγωσε το “Έτιχαντ”, με τον Γκάμπριελ (που είχε προειδοποιήσει στο 37΄) να εκμεταλλεύεται την αδράνεια της Σίτι και ιδίως του Γουόκερ στο κόρνερ, και με τρομερό άλμα να σκοράρει με εξ επαφής κεφαλιά.

(AP Photo)

Πριν όμως ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, οι “Κανονιέρηδες” έμειναν με 10 παίκτες, με τον Τροσάρ να βλέπει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, σε μια απόφαση του Όλιβερ που ξεσήκωσε αντιδράσεις.

Με… buzzer-beater Στόουνς “έσωσε” το βαθμό η ΣίτιΜε… buzzer-beater Στόουνς “έσωσε” το βαθμό η Σίτι
(AP Photo)

Η εξέλιξη του δευτέρου ημιχρόνου ήταν η αναμενόμενη με βάση αυτήν την εξέλιξη, τουλάχιστον σε ό,τι αφορά την εικόνα του αγώνα. Οι γηπεδούχοι μονοπώλησαν την κατοχή της μπάλας και τις ευκαιρίες, με τον Ράγια να υψώνει τείχος σε ένα ακόμη παιχνίδι, με εκπληκτικές αποκρούσεις στην κεφαλιά του Χάαλαντ στο 59΄και στο σουτ του Γκβάρντιολ στο 62΄. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα περιόρισε τις κλασικές ευκαιρίες της αντιπάλου της, με τον Ράγια να σταματά εκ νέου τον Γκβάρντιολ στο 87΄. Στο 90+7΄ όμως, στην τελευταία φάση του αγώνα, η Σίτι έβαλε κυριολεκτικά όλη την Άρσεναλ μέσα στη μικρή της περιοχή και ο Στόουνς ευνοήθηκε από τις κόντρες για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, για ένα γκολ που δεν αποκλείεται να θυμόμαστε μέχρι το τέλος της σεζόν της Premier League, λόγω της τεράστιας σημασίας του.

Γκολ: 9΄Χάαλαντ, 90+7΄Στόουνς / 22΄Καλαφιόρι, 45+1΄Γκάμπριελ,
Κίτρινες: 23΄Έντερσον 45+1΄Ντίας / 34΄, 45+8΄Τροσάρ, 45+7΄Παρτεϊ,
Κόκκινες: 45+8΄Τροσάρ
Δοκάρια: 45΄Γκουντογκάν

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ (78΄Στόουνς), Γκβάρντιολ, Ντίας, Ακάντζι, Ρόδρι (21΄Κόβασιτς), Γκουντογκάν, Σαβίνιο (78΄Γκρίλις), Ντοκού (70΄Φοόντεν), Σίλβα, Χάαλαντ.

Άρσεναλ: Ράγια, Καλαφιόρι (74΄Κίβιορ), Τίμπερ, Γκάμπριελ, Σαλίμπα, Ράις, Παρτεϊ, Μαρτινέλι (87΄Ζεσούς), Σάκα (46΄Γουάιτ), Τροσάρ, Χάβερτζ.