Ιστορικό “τρίποντο” για την Σπάρτα Πράγας (highlights)

Ο αγώνας

Το σκορ στον αγώνα άρχισε με το… καλημέρα, καθώς οι γηπεδούχοι θέλαν να δείξουν την υπεροχή τους εξαρχής, καθώς μόλις στο 2′ ο Χαρασλίν εξαπολύει δυνατό σουτ, και ενώ αποκρούει ο αντίπαλος τερματοφύλακας, παίρνει το ριμπάουντ ο Κάρινερ για να κάνει το 1-0. Από εκείνο το σημείο η Σπάρτα Πράγας πήρε ψυχολογικό “αβαντάζ” και δημιουργούσε συνεχώς ευκαιρίες, με τον Μπλάσβιτς να προσπαθεί να τις αποκρούσει όλες. Η Σάλτσμπουργκ, ωστόσο, σε μία στιγμή αιφνιδιασμού σκόραρε στην αντεπίθεση, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για όφσαιτ στο 17′ λεπτό. Η Αυστριακή ομάδα άρχισε να πιέζει ακόμα περισσότερο, αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει το “πούλμαν” που είχαν χτίσει πίσω οι Τσέχοι. Οι “κόκκινοι” μπορεί να μην είχαν την κατοχή ωστόσο βρίσκαν τις λύσεις, με τον Ολατούντζι που σε δύσκολη γωνία έπιασε ένα σουτ στον αέρα και νίκησε τον αντίπαλο πορτιέρο για να κάνει το 2-0 στο 42 λεπτό. Στην τελευταία φάση η Σάλτσμπουργκ είχε καλές προϋποθέσεις από στημένη φάση με τον Κλάρκ, ο οποίος αν και έχει ξανασκοράρει από την συγκεκριμένη θέση, έστειλε πάνω από την εστία την μπάλα.

AP Photo

Οι Αυστριακοί μπήκαν πλέον αποφασισμένοι στο γήπεδο να γυρίσουν το εις βάρος τους σκορ, έχοντας συνεχώς την κατοχή, δημιουργώντας ευκαιρίες που όμως δεν είχαν το αποτέλεσμα που θέλαν. Έχοντας συνεχώς την μπάλα στα πόδια τους, η Σάλτσμπουργκ ξέχασε ότι υπάρχουν και οι γηπεδούχοι στο γήπεδο, με αποτέλεσμα οι επιθετική της Σπάρτα Πράγας να κλέψουν την μπάλα και πλέον τρεις παίκτες βρέθηκαν με τον τερματοφύλακα. Ο παλιός γνώριμος σε εμάς Λάτσι σκόραρε με εκπληκτική ντρίπλα στο 58′ για να κάνει το 3-0. Οι Αυστριακoί πλέον κυνηγούσαν κατά πολύ το παιχνίδι, και προσπάθησαν να δώσουν περισσότερα τρεξίματα στην ομάδα κάνοντας απανωτές αλλαγές. Οι γηπεδούχοι αν και είχαν μπει σε αμυντικό “mode”, όταν τους δινόταν η ευκαιρία, έβγαιναν στην αντεπίθεση δημιουργώντας πολύ καλές προϋποθέσεις για γκολ. Στα τελευταία λεπτά οι “κόκκινοι ταύροι” παίζανε το λεγόμενο “μονότερμα” έχοντας προωθηθεί όλοι οι παίκτες θέλοντας να πάρουν κάτι στην πρεμιέρα, πράγμα που δεν ήρθε ποτέ. Με αυτήν την νίκη η Σπάρτα Πράγας μπαίνει με το δεξί στην νέα εποχή του Champions League, καθώς παίρνουν και τους πρώτους τους βαθμούς στην διοργάνωση μετά από 18 χρόνια.

Γκολ: 2’Κάρινερ, 42′ Ολατούντζι, 58’Λάτσι / –
Κίτρινες: 72’Ντουάθ, 88’Βίτικ / –
Κόκκινη: – / –
Δοκάρι: – / –
Stats: Ο Βίκτορ Ολατούντζι είναι ο τρίτος Αφρικανός παίκτης που σκοράρει και δίνει ασίστ στο ντεμπούτο του στο Τσάμπιονς Λιγκ, μετά τον Ντάνιελ Κούσιν το 2007 (Ρέιντζερς – Λυών) και τον Σέτς Αουέρ το 2015 (PSG – Σαχτάτ Ντόνετσκ). Μάλιστα, είναι ο πρώτος Νιγηριανός παίκτης που το κάνει αυτό.

Σπάρτα Πράγας: Βίνταλ, Βίτικ, Πανάκ, Ζελένι, Πρεσιάντο, Λάτσι, Κάρινερ, Βάισνερ (71’Ρινές), Μπιρμάντσεβιτς, Ολατούντζι (64’Ραχμάνι), Χαρασλίν (71’Καρασγκνί)

Σάλτσμπουργκ: Μπλάσβιτς, Μέλμπεργκ (46΄Ντιαμπού), Μπλάνκ, Πιατβόσκι, Ντεντίκ, Κλάρκ (66’Ντούαθ), Μπατζετιτς, Καπάλντο, Γκλουχ, Γέο (57’Κονατέ), Νένε (57’Ντακχίμ)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής του League Phase του Champions League: