ΑΘΛΗΤΙΚΑ
Βαλμπουενά: «Αγαπώ την Ελλάδα, απολαμβάνω το ποδόσφαιρο»
![valbuena.jpg](https://www.astratv.gr/wp-content/uploads/2023/12/valbuena.jpg)
Ο Γάλλος μεσοεπιθετικός σε δηλώσεις του μίλησε για την πορεία του ως τώρα με τον Απόλλωνα Λεμεσού, για την αγάπη του στην χώρα μας και για το βραβείο για το βραβείο του ομορφότερου γκολ της 8ης αγωνιστικής στο κυπριακό πρωτάθλημα.
Το βραβείο Top Goal της 8ης αγωνιστικής παρέλαβε αυτές τις μέρες ο Ματιέ Βαλμπουενά. Μιλώντας παράλληλα στην ιστοσελίδα του ΠΑ.Σ.Π., ο πρώην ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού δήλωσε για την πορεία ως τώρα στο κυπριακό πρωτάθλημα με την φανέλα του Απόλλωνα Λεμεσού και για την αγάπη του που τρέφει στην χώρα μας.
Αναλυτικά όσα δήλωσε ο πρώην ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού:
«Ευχαριστώ πολύ τον ΠΑ.Σ.Π. για το βραβείο, είμαι πολύ χαρούμενος για αυτό. Το πιο σημαντικό όμως είναι η ομάδα και που κερδίσαμε τον συγκεκριμένο αγώνα. Να ευχαριστήσω φυσικά τους φίλαθλους που ψήφισαν το γκολ μου».
Είχες πει σε συνέντευξη σου ότι ένας από τους λόγους που ήρθες στην Κύπρο είναι για να νοιώθεις σαν να είσαι στην Ελλάδα. Είναι έτσι;
«Ναι είναι αλήθεια. Είναι πολύ όμορφη η Κύπρος και πολύ κοντά με την Ελλάδα. Τέσσερα χρόνια έζησα στην Ελλάδα την οποία αγαπώ. Κι εδώ στη Κύπρο όμως είναι σχεδόν το ίδιο. Είμαι χαρούμενος εδώ, ο καιρός υπέροχος, ο Απόλλωνας ένα πολύ καλό κλαμπ και οι οπαδοί του είναι φανταστικοί. Ελπίζω στο τέλος της σεζόν να πετύχουμε κάτι με την ομάδα».
Πως είναι κατά τη γνώμη σου το επίπεδο του ανταγωνισμού στο Κυπριακό πρωτάθλημα;
«Δεν είναι εύκολο πρωτάθλημα το Κυπριακό. Όπως και στην Ελλάδα υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός για το πρωτάθλημα. Πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος σε κάθε αγώνα και να κρατάς ψηλά το αγωνιστικό σου επίπεδο. Βλέπουμε και τις ομάδες που δεν διεκδικούν το πρωτάθλημα, όπως η Σαλαμίνα και ο Οθέλλος, πως μπορούν να κάνουν τη ζημιά σε οποιοδήποτε. Τώρα μας έμειναν δύο παιχνίδια πριν τις διακοπές, πρέπει να τα κερδίσουμε ώστε με το νέο χρόνο να πάμε με την καλύτερη ψυχολογία στο παιχνίδι απέναντι στο ΑΠΟΕΛ. Τέτοια ντέρμπι είναι που περιμένουν όλοι και πρέπει να είμαστε κατάλληλα προετοιμασμένοι».
Σου λείπει κάτι από την Ελλάδα ή μια συνήθεια;
«Όσο έχω το φρέντο εσπρέσο μου είμαι εντάξει! (σ.σ. γέλια) Να σας πω μια διαφορά που βρήκα. Εδώ στην Κύπρο πρέπει να τον παραγγέλνω γλυκό. Στην Ελλάδα ο μέτριος είναι όπως ο γλυκός στην Κύπρο. Γενικά όμως περνάω πολύ καλά στη Κύπρο, η ζωή είναι ήσυχη, ασφαλής και συνεχίζω να απολαμβάνω το ποδόσφαιρο το οποίο αγαπώ».//ΓΓ.
![astratv](https://www.astratv.gr/wp-content/uploads/2023/11/mainlogo.png)
![BANNER ΠΑΝΘΕΣΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΚΛΑΔΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ver1 01](https://www.astratv.gr/wp-content/uploads/2024/07/BANNER_ΠΑΝΘΕΣΑΛΛΙΚΗ-ΠΟΛΥΚΛΑΔΙΚΗ-ΕΚΘΕΣΗ_ver1-01.jpg)
-
ΜΑΓΝΗΣΙΑ11 ώρες ago
Σκόπελος Δεν έγινε καταπάτηση δρόμου η κόντρα επιχειρηματιών και η δίκαια παρεμβαση της κτηματικής Μαγνησίας
-
ΕΛΛΑΔΑ19 ώρες ago
Φωτιά τώρα στο Παλαιόκαστρο Λάρισας – Στη μάχη και εναέρια μέσα
-
ΜΑΓΝΗΣΙΑ9 ώρες ago
Η παραλία που θα σου κοστίσει 1.000 ευρώ αν πάρεις βοτσαλάκι
-
ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ19 ώρες ago
Τουρισμός: Χειρότερη σεζόν αναμένουν οι επιχειρηματίες στη Χαλκιδική
-
ΕΛΛΑΔΑ17 ώρες ago
Εκλεισε η Εθνική Οδός Αθηνών – Λαμίας μετά από ανατροπή βυτιοφόρου με υγραέριο
-
ΕΛΛΑΔΑ17 ώρες ago
Φωτιά στην Εύβοια: Καίει κοντά σε σπίτια
-
ΚΟΣΜΟΣ23 ώρες ago
Πυροβόλησαν στο στήθος τη ράπερ Stunna Girl – Τα μηνύματα στο Instagram και η αντίδραση των θαυμαστών της
-
ΠΟΛΙΤΙΚΗ16 ώρες ago
ΣΥΡΙΖΑ στη Βουλή: Ιδού η «Ρόδος» και η Κως και όλη η Ελλάδα κ. Γεωργιάδη: Τρεις τροπολογίες σας έχουμε καταθέσει κι εσείς συνεχίζετε την εκθεμελίωση του ΕΣΥ