Έκανε την έκπληξη η Μεγαρίδα | Προκρίσεις για Δόξα και Πανιώνιο

Σπουδαία νίκη-πρόκριση της Μεγαρίδας κόντρα στην Μύκονο, θέση στο Final-4 του UNICEF Trophy ”έκλεισαν” η ομάδα της Νέας Σμύρνης και η Δόξα Λευκάδας.

Γνωστές έγιναν οι τέσσερις ομάδες των ημιτελικών του UNICEF Trophy, ο Μίλωνας νωρίτερα σήμερα (6/12) ήταν ο πρώτος που πήρε την πρόκριση, καθώς νίκησε εύκολα με 88-67 την Ελευθερούπολη. Στο δεύτερο ”πιάτο” των προημιτελικών, ξεχωρίζει η… έκπληξη που έκανε η Μεγαρίδα, η οποία κατάφερε να νικήσει μέσα στη Μύκονο με 72-70.

Η Δόξα Λευκάδας κράτησε το πολύ καλό ξεκίνημα της πρώτης περιόδου (1-10) και στην συνέχεια 12-25 και παρότι ο Αμύντας στο δεύτερο μισό έβγαλε αντίδραση, σκοράροντας 31 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Δόξα πήρε το εισιτήριο για το final-4, επικρατώντας με 84-76 στον Υμηττό.

Ο Πανιώνιος τα… χρειάστηκε κόντρα στον ΑΣ Παπάγου, δυσκολεύτηκε αρκετά να ξεφύγει στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, παρόλα αυτά στο δεύτερο μισό ήλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και είχε το μομέντουμ του αγώνα, 88-83 το τελικό σκορ. Ο Νίκος Γκίκας σημείωσε 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Άλλους 16 πόντους πέτυχε ο Μπέρικ Ζανλουί. Για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Ζίον Γκρίφιν και Γιάννης Καρακώστας με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Η Μεγαρίδα πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση απέναντι στον ΑΟ Μυκόνου, είχε το πάνω χέρι στον αγώνα από την πρώτη περίοδο, αύξησε την διαφορά του στο ημίχρονο στο +14 (32-45). Στην τρίτη περίοδο η Μύκονος στην προσπάθειά της να γυρίσει τον αγώνα, βρήκε αντίσταση στην καλή άμυνα της Μεγαρίδας, στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι και λίγο έλειψε να… κλέψουν το ματς. Εν τέλει οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επικρατήσουν με 72-70 και πήραν το εισιτήριο για το final-4 του UNICEF Trophy. Κορυφαίος των νικητών ο Πέτρος Γερομιχαλός με 23 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη.

Θυμίζουμε πως η ομάδα που θα κατακτήσει την διοργάνωση θα προκριθεί στο Final Eight του Κυπέλλου Ελλάδας, όπως συνέβη την περασμένη σεζόν με τον Πανιώνιο.