Δεν τα κατάφερε στην Πολωνία και “έπεσε” στη League C η Εθνική Γυναικών

Η Εθνική Γυναικών ηττήθηκε με 2-0 από την Πολωνία στο “Zagłębiowski Park Sportowy” του Σοσνοβιέκ, για την 6η και τελευταία αγωνιστική του Women’s Nations League (League B, 3ος όμιλος) και θα συνεχίσει στη διοργάνωση από τη League C.

Η Παγιόρ στο 37ο λεπτό έφυγε στην αντεπίθεση και νίκησε τη Νάση σε τετ α τετ δίνοντας προβάδισμα στην Πολωνία. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 59ο λεπτό η Κόζακ με προβολή από τη μεγάλη περιοχή μετά από σέντρα της Κάμτσικ.

Παρότι Εθνική Ομάδα κατέλαβε την 4η θέση στον 3ο όμιλο της League B, είχε να αντιμετωπίσει 3 ομάδες που βρίσκονται σε υψηλότερες θέσεις ranking από αυτήν, πέτυχε μια σπουδαία νίκη απέναντι σε έναν ισχυρό αντίπαλο όπως η Ουκρανία και έδειξε αισθητή βελτίωση.

Στην άλλη αναμέτρηση του ομίλου, η Ουκρανία επικράτησε με 1-0 της Σερβίας.

Πολωνία: Σέμικ, Άνταμεκ (46′ Παντίγια), Ζιένιεβιτς, Βος, Μάτισικ, Κόζακ (90′ Ντόμιν), Πάβολεκ, Αχτσίνσκα (71′ Σμίμτσακ), Κάμτσικ (82′ Κρέζιμαν), Πάγιορ, Βιανκόβσκα.

Ελλάδα: Νάση, Μήτκου, Σιδηρά (82′ Καπνίση), Παλαμά, Πατέρνα, Σαρρή, Κακαμπούκη, Μάρκου (66′ Χαλατσογιάννη), Γιαννακά (46′ Μωραΐτου), Σπυριδωνίδου (66′ Καλδαρίδου), Χαμαλίδου (82′ Γεωργαντζή).//Λ.