Λύγισε στην παράταση ο Παναθηναϊκός

Μετά από ένα ματς με σκληρές “μάχες”, το οποίο οδηγήθηκε στο “έξτρα πεντάλεπτο”, το “τριφύλλι” γνώρισε την ήττα με 92-87 από την Παρτίζαν για την 11η “στροφή” της Euroleague.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό και αρκετές εναλλαγές στο σκοράρισμα. Με πρωτεργάτες του τους Γκριγκόνις και Γκραντ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 12-7 (4′). Οι “πράσινοι” είχαν το “πάνω χέρι” στα πρώτα λεπτά, όμως η Παρτίζαν… ανέβασε στροφές και με τις ενέργειες των Ντόζιερ, Καμπόκλο και Αβράμοβιτς, έφερε τη διαφορά στον πόντο (18-18, 9′). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το “τριφύλλι” να έχει ισχνό προβάδισμα (20-21), με τον Μπαλτσερόφσκι να σκοράρει για τους φιλοξενούμενους.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ξεκίνησε με την ίδια συγκέντρωση και στις δυο μεριές του γηπέδου και στη δεύτερη περίοδο. Οι Ναν και Μπαλτσερόφσκι με ατομικές ενέργειες, ανέβασαν τη διαφορά στο +8 (24-32, 15′). Οι Σέρβοι βελτίωσαν αισθητά την εικόνα τους μετά το τάιμ άουτ που κάλεσε ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Με ενέργειες των ΛεΝτέι και Ντόζιερ, η Παρτίζαν βρήκε σκορ και στη συνέχεια μείωσε στο καλάθι (36-38, 18′) με ένα φοβερό κάρφωμα του Σμαϊλάγκιτς. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να έχουν “βραχεία κεφαλή” στο σκορ (39-38).

Η Παρτίζαν μπήκε δυναμικά στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και με πρωτεργάτες της τους Νάναλι, Ντόζιερ και Σμαϊλάγκιτς, προηγήθηκε με πέντε πόντους (45-40, 23′). Μετά από ένα διάστημα… αφλογιστίας, οι “πράσινοι” βρήκαν σκορ από τους Γκραντ και Λεσόρ, μειώνοντας στο καλάθι (50-48, 28′). Ο ΛεΝτέι ήταν… ασταμάτητος για τους γηπεδούχους, όμως το “τριφύλλι”… έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή (54-56) μετά από καλάθι του Μήτογλου.

Ο Παναθηναϊκός με συγκέντρωση και ένα… ξέσπασμα, “έτρεξε” ένα 8-0 σερί (54-64, 32′) με πρωτεργάτες του τους Γκριγκόνις, Λεσόρ και Ναν, μπαίνοντας έτσι σε θέση “ισχύος”, όμως η Παρτίζαν απάντησε με ένα δικό της 5-0 (59-64, 34′) με ενέργειες των Ντόζιερ και Καμπόκλο. Ο Κέντρικ Ναν με ένα επιθετικό… κρεσέντο και ο Λεσόρ με ένα καλάθι μετά από ριμπάουντ, έφερε ξανά τη διαφορά σε διψήφια μεγέθη (61-71, 36′). Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις μέσω των ΛεΝτέι, Πάντερ και Καμπόκλο, μειώνοντας άμεσα στους 5 πόντους (68-73, 38′). Ο Γκραντ με ένα πολύ δύσκολο σουτ τριών πόντων έδωσε… ανάσα στους “πράσινους” (73-78, 39′), όμως ο Πάντερ απάντησε με σουτ τριών πόντων μπροστά στον Λεσόρ. Oι “πράσινοι” έχασαν την επίθεσή τους, ο Πάντερ ισοφάρισε (78-78), όμως ο Γκραντ αστόχησε και έτσι έδωσε ευκαιρία στους Σέρβους να πάρουν τη νίκη. Ο Αμερικανός γκαρντ του “τριφυλλιού” έκλεψε την μπάλα από τον Πάντερ, ο Γκριγκόνις δεν πρόλαβε να σουτάρει εγκαίρως και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 78-78.

Το σύνολο του “Ζοτς” μπήκε… ζεστό στο “έξτρα πεντάλεπτο” και “έτρεξε” ένα επιμέρους σκορ 8-2 (86-80, 43′) με… μπροστάρηδες τους Ντόζιερ και Πάντερ. Ο Ναν με ένα σουτ τριών πόντων και ο Λεσόρ με μια βολή, έφεραν το ματς στους 4 πόντους (88-84, 44′), όμως ο ΛεΝτέι με ένα κάρφωμα έβαλε… τέλος στα όνειρα των “πρασίνων”. Ο Πάντερ ήταν εύστοχος από τη γραμμή της “φιλανθρωπίας” και έτσι η Παρτίζαν επικράτησε με 92-87 στην παράταση στη “Stark Arena”.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-38, 54-56, 78-78, 92-87 (παρ.)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής στην Euroleague: