ΕΣΠΑΕΣΠΑ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

O Λαπροβίτολα λύγισε την Μακάμπι

Στην ματσάρα του Βελιγραδίου, η Μπαρτσελόνα επικράτησε της ισραηλινής ομάδας (92-90) για την 10η αγωνιστική της Euroleague. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Αργεντινός γκαρντ για την Καταλανική ομάδα, ενώ ο Λορένζο Μπράουν αστόχησε στην τελευταία επίθεση για το σύνολο του Κάτας.

Ο αγώνας

Παραγωγικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για τις δυο ομάδες, οι οποίες έδωσαν έμφαση στην επίθεση, με τις άμυνες να πηγαίνουν… περίπατο. Ο Νίμπο “κυριαρχούσε” κάτω από την ισπανική ρακέτα, ενώ το ίδιο συνέβαινε και με τον Γ. Ερνανγκόμεθ για την Μπαρτσελόνα. Έτσι, σε μια μονομαχία των “ψηλών”, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο (11-11, 5′). Στην συνέχεια, επιθετική δράση για το σύνολο του Κάτας, ανέλαβαν οι Κόεν, Μπόλντγουιν και Μπράουν που του έδωσαν ένα προβάδισμα έξι πόντων (22-16, 7′). Η είσοδος του Τζέιμς Νάτζι ο… οδηγός Λαπροβίτολα, μείωσαν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (27-26). Με το τρίποντο του Λόρενζο Μπράουν και τις βολές του Σόρκιν, η Μακάμπι έκλεισε την πρώτη περίοδο, προηγούμενη στο +5 (31-26), σε μια αναμέτρηση που επικρατούσε το επιθετικό ταλέντο.

Ο φρενήρης ρυθμός συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο από τις δυο ομάδες. Η Μπαρτσελόνα έφερε το ματς στα ίσα (36-36) με τον Ερναγκόμεθ να κάνει ότι θέλει στο παρκέ, όντας ασταμάτητος. Ο Μπόλντγουιν με δέκα σερί πόντους, έβαλε την Μακάμπι σε θέση οδηγού (42-38, 16′). Με τις δυο ομάδες να έχουν πάρει… φωτιά στην επίθεση και τον αγώνα να θυμίζει κάτι από ΝΒΑ, πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες (51-51).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ισπανοί μπήκαν εντυπωσιακά, και με ένα 10-0 σερί, απέκτησαν μια διψήφια διαφορά στην αναμέτρηση (61-51, 24′). Ο Νάτζι ήταν εντυπωσιακός, αρπάζοντας την ευκαιρία, λόγω της απουσίας του Βέσελι και ήταν καθοριστικός στο σερί της ομάδας, “σουλουπώνοντας” ταυτόχρονα την άμυνα των Καταλανών. Ο Μπόλντγουιν, ωστόσο, ήταν σημείο αναφοράς για την ισραηλινή επίθεση, που κρατούσε την ομάδα του Κάτας κοντά στο σκορ στο κλείσιμο της τρίτης περιόδου (70-68).

Στην τέταρτη, το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, που είχε άρωμα playoff. Μπόλντγουιν και Μπράουν ήταν οι “πυρήνες” για την επίθεση της ομάδας του Κάτας. Η Μπαρτσελόνα είχε σε… καυτή μέρα τους Λαπροβίτολα και Αμπρίνες από την περίμετρο. Έτσι, το παιχνίδι παρέμενε ισόπαλο στο 35′ (81-81). Στην συνέχεια, η Μακάμπι βρήκε λύσεις στην επίθεση, στο πρόσωπο του Ριβέρο στο κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού. Ο Λαπροβίτολα, ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, με ένα δύσκολο καλάθι έδωσε προβάδισμα (91-90) στην ομάδα του, 1:10 πριν την λήξη της αναμέτρησης. Ο Λορένζο Μπράουν ήταν ο μοιραίος της Μακάμπι, μιας αστόχησε στο σουτ για να χαρίσει την νίκη στο σύνολο του Κάτας. Έτσι, η Μπαρτσελόνα συνέχισε τα θετικά αποτελέσματα ανεβαίνοντας στο 8-2, ενώ η ισραηλινή ομάδα έπεσε στο 5-5.

Τα δεκάλεπτα: 31-26, 51-51, 68-70, 90-92

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Όντεντ Κάτας): Κλίβελαντ 9 (2/2 τρίποντα, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουέμπ, Μπράουν 12 (3/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ασίστ, 3 λάθη), Μπάλντουιν 19 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ασίστ, 6 λάθη), Μένκο, Σόρκιν 8 (3/4 δίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Ριβέρο 11 (5/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Κοέν 7 (1), Νίμπο 13 (4/5 δίποντα, 5/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Κόλσον 11 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ)

Μπαρτσελόνα (Ρότζερ Γκριμάου): Ντα Σίλβα 2, Παουλί, Μπριθουέλα 2, Κάλινιτς 8 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 13 (4/10 δίποντα, 5/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 23 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/8 βολές, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Αμπρίνες 16 (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Πάρκερ 10 (4/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/4 βολές), Νάτζι 11 (4/4 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πάρα 2

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα για τη 10η αγωνιστική της Euroleague: